Kilka dni temu, kolega pokazał mi swoje zdjęcia nocne, zwracając uwagę na niepożądane, według niego, odblaski w okolicach fotografowanych źródeł nocnego oświetlenia. Odpowiedziałem wtedy, że to jest efekt pewnych, wrodzonych cech obiektywów, szczególnie tych najstarszych, które nie miały specjalnych powłok antyodblaskowych i że mnie te efekty, w żadnym razie, nie przeszkadzają, a wręcz lubię je i specjalnie ich nie unikam.
Kiedy zaczynałem swoją przygodę z fotografią, bardzo często słyszało się
opinię, że obiektywu aparatu, nie należy kierować pod światło (pod słońce!) i
jednym z powodów miała być właśnie możliwość powstawania niepożądanych
odblasków na zdjęciu. Prawdopodobnie, w bardzo młodym wieku, skwapliwie
stosowałem się do tych porad, jednak im sam nabierałem więcej doświadczenia,
tym bardziej zacząłem świadomie łamać tę zasadę. Skoro odblaski są
nieuniknione, to dlaczego miałbym nie wykorzystać ich obecności, do własnych
celów? Szczególnie teraz, kiedy po wielu latach, wróciłem do fotografii na błonach i
filmie, za pomocą starych aparatów, wśród nich również aparatów z obiektywami
absolutnie niewyposażonymi w jakiekolwiek powłoki antyodblaskowe?
Potwierdzam! Powstawanie odblasków, na zdjęciach wykonywanych pod słońce, jest praktycznie nieuniknione! Osobiście, bardzo lubię ten rodzaj wad obrazu fotograficznego i świadomie kieruję obiektywy moich aparatów, pod ostre światło słoneczne, właśnie w celu uzyskania flar. Różne obiektywy i różny rodzaj światła, jak i różne kąty, pod którymi ono na obiektyw pada, dają odmienne wielkości i kształty rozbłysków, odblasków i flar, a w niektórych wypadkach, oczekiwane rozbłyski nie pojawiają się wcale! Niech to będzie znakiem szczególnym moich fotografii.
Zapraszam do odwiedzania moich innych miejsc w sieci!
Poniżej kilka przykładowych zdjęć flar z kilku różnych aparatów i obiektywów - pierwsze z nich wykonane aparatem KWT Reflekta II z obiektywem ROW Pololyt 3.5/75 prezentuje kolistą flarę przypominającą z wyglądu geodezyjne struktury Buckminstera Fullera z lat 50-60. XX wieku:
Komentarze
Prześlij komentarz